Blog > Komentarze do wpisu
NEW ROMANTIC ERA vol.31 - ROXY MUSIC "AVALON" 1982

ROXY MUSIC "AVALON" - rok 1982

To szczególny album, wyjątkowego zespołu. Szczególny, ponieważ większość (chyba prawie wszystkie) prezentowane tu albumy były początkiem karier przedstawionych zespołów. A "Avalon" wieńczy dzieło pod nazwą Roxy Music. I dlatego idealnie pasuje na zakończenie mojego cyklu o New Romantic.

To nie jest typowa noworomantyczna płyta. Prawie nie ma tu typowej elektroniki. Natomiast jest tu ten nastrój. Ta muzyka jest pełna kolorów, elegancji. I TEN GŁOS. Brian Ferry jest prawdziwym mistrzem ceremonii. Można nie wiedzieć jak wygląda, ale słuchając Go człowiek od razu wyobraża sobie bardzo eleganckiego mężczyznę w doskonale skrojonym garniturze. Każdy z nas od razu chciałby nim być. I móc śpiewać tak jak on do pięknych kobiet.

Ta płyta jest trochę na przekór. Szczególnie młodym, zaczynajcym wtedy twórcom. To tak jakby Roxy Music chcieli powiedzieć, że czeka ich jeszcze daleka droga, żeby ich dogonić. A może nie uda im się to nigdy.

Bo jak tu doścignąć takie utwory jak otwierający płytę "More Than This", tytułowy "Avalon" , "While My Heart Is Still Beating" czy kończący "Tru To Life". No jak?

Nikomu wtedy sie nie udało. Mówię to z pełną świadomością. To jest najwspanialsza płyta z okresu nowego romantyzmu. Wszystkie inne, nawet tak dobre jak "Vienna" Ultravox, "The Garden" Johna Foxx'a, czy "Architecture & Morality" OMD nie dorównują "Avalon". Nie umiem opisać emocji jakie płyną z tej muzyki, bo po co pisać jak można tego po prostu posłuchać:

"More Than This" http://www.youtube.com/watch?v=kOnde5c7OG8

"While My Heart Is Still Beating" http://www.youtube.com/watch?v=tyITsqvySqQ (posłuchajcie co robi perkusista!!! niby proste?)

"Take A Chance with Me" http://www.youtube.com/watch?v=Bk-hVaI0R24&feature=related

"Avalon" http://www.youtube.com/watch?v=bpA_5a0miWk 

and now the party's over.....

 Marek

 

poniedziałek, 31 stycznia 2011, electrum

Polecane wpisy